اخبار

حمزه پورمحمدی مدیر عامل شرکت عمران جلفا باصدور پیامی روز خبرنگار را به تمام خبرنگاران کشور به ویژه خبرنگاران استان آذربایجان شرقی تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران جلفا متن پیام بدین شرح است:

17مرداد سالروز شهادت خبرنگار شهید محمود صارمی و روز خبرنگار را به خبرنگاران و طلایه داران جبهه آگاهی و چشم بینا و زبان گویای مردم را به تمامی تلاشگران این عرصه تبریک و تهنیت عرض می نمایم و از خداوند منان برای این قشر فرهیخته جامعه آرزوی سلامتی  و توفیق روز افرون را خواستارم.

حمزه پورمحمدی مدیر عامل شرکت عمران جلفا

 با توجه به اهمیت تجارت بین المللی و مناطق آزاد در تسهیل این امر و کمک به رشد، توسعه و بهبود اقتصاد کشورها، پردیس بین المللی دانشگاه تبریز این کنفرانس را برگزار می کند تا ضمن شناسایی فرصت ها، در خصوص چالش ها و راهکارهای موجود تبادل نظر شود.
 اولین کنفرانس بین المللی نقش مناطق آزاد در توسعه در محورهای اقتصادی- مدیریتی ، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی ، عمران، توسعه منطقه ای – گردشگری و صنعت و فناوری برگزار می شود.
 نقش مناطق آزاد در اشتغال آفرینی ، صنایع مختلف ، مدیریت صادرات و واردات ، بهره‎وری ، اقتصاد دانش‎بنیان ، امنیت اجتماعی ، سرمایه گذاری ، تحول فرهنگی ، توسعه گردشگری و انتقال فناوری از موضوعات این کنفرانس اعلام شده است.
 این کنفرانس 27 آبان امسال برگزار می شود و آخرین مهلت ارسال مقالات 15 مهر خواهد بود.
 علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به پایگاه کنفرانس به آدرس http://icftz.ir/fa مراجعه کنند.

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه ازاد ارس، تصویب افزایش محدوده این منطقه را تکمیل کننده اقدامات سازمان منطقه آزاد ارس برای توسعه و حضور در عرصه های جهانی اعلام کرد.
 محسن نریمان با اشاره به ابلاغ تصویب افزایش محدوده منطقه آزاد ارس توسط معاون اول رئیس جمهور، گفت: با توسعه محدوده ارس، مجموعه اقدامات ما در سازمان منطقه آزاد ارس برای توسعه و حضور هر چه بیشتر در عرصه های جهانی تکمیل می شود.
وی در مورد جزئیات افزایش محدوده، عنوان کرد: بر اساس تصویب هیات دولت، محدوده منطقه آزاد ارس به مساحت ۷۱۸۴۸ هکتار افزایش یافت.
نریمان افزود: این مقدار شامل محدوده جلفا- هادیشهر- مرند به مساحت ۴۰۱۹۴ هکتار، محدوده سیه‌رود – ایری به مساحت ۳۳۲ هکتار، محدوده نوردوز به مساحت ۵۶۷ هکتار، محدوده خداآفرین به مساحت ۵۶۸۰ هکتار و محدوده قلی‌بگلو به مساحت ۲۵۰۷۵ هکتار می شود.
نریمان خاطرنشان کرد: هیات وزیران در جلسه خود به پیشنهاد دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی و به استناد ماده واحده قانون ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی آبادان و خرمشهر، جلفا و بندر انزلی و ماده واحده قانون توسعه محدوده منطقه آزاد ارس، تصمیم به این افزاش محدوده گرفته است.
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس ضمن تقدیر از همه عوامل دخیل در این اقدام از جمله تلاش های موثر و بی وقفه جناب آقای حسن نژاد، نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی که در طراحی و تصویب طرح و توسعه محدوده منطقه آزاد ارس نقش اساسی داشت، گفت: به زودی اقدامات لازم برای عملیاتی شدن این مصوبه از سوی سازمان منطقه آزاد ارس، آغاز خواهد شد.
نریمان تاکید کرد: با عملیاتی شدن اجرای محدوده های جدید منطقه آزاد ارس، شاهد افزایش و تنوع سرمایه گذاری در تمامی محدوده های منطقه آزاد ارس خواهیم بود.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ارس گفت: بر اساس مصوبه هیات دولت، امکان ثبت سفارش و واردات 849 قلم کالا توسط فعالان تجاری و اقتصادی منطقه آزاد ارس فراهم شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، صفر شاسفند با اعلام این خبر، گفت: براساس مصوبه هیات وزیران و هماهنگی های بعمل آمده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی، جهاد کشاورزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران و صورتجلسه کارگروه مربوطه، امکان ثبت سفارش 849 ردیف تعرفه، جهت ورود کالا به مناطق آزاد، به منظور عرضه به مسافران فراهم شده است.
وی تاکید کرد: سهم منطقه آزاد ارس در زمینه واردات کالای همراه مسافر به میزان 88 میلیون دلار تعیین شده است.
شاسفند با اشاره به جزئیات این خبر، عنوان کرد: بر همین اساس، فعالان اقتصادی و تجاری منطقه آزاد ارس نیز می توانند بر اساس لیست کالاهای مجاز برای واردات و تعرفه هر کالا، نسبت به ثبت سفارش خود اقدام کنند.
وی تاکید کرد: بازرگانان فعال منطقه آزاد ارس، بایستی در مرحله اول ثبت پرونده در قسمت نوع کالای وارداتی، گزینه “همراه مسافر” را انتخاب کنند.
شاسفند، افزایش رونق بازار ارس را یکی از اهداف مهم سازمان منطقه آزاد ارس عنوان کرد و گفت: امیدواریم با فراهم شدن این میزان از واردات و تلاش سازمان برای افزایش گردشگر و مسافر در ماه های آتی، شاهد رونق هر چه بیشتر بازار در منطقه آزاد ارس باشیم.

کالای همراه مسافر

با فرصت‌های زیاد، فاصله زیادی نیست. کافی است که از این‌طرف مرز به آن‌طرف مرز نیم‌نگاهی بیندازیم؛ یعنی از ارس به جمهوری آذربایجان.

همسایگی و هم‌مرز بودن، هم‌زبانی، مسلمانی و…، این‌ها دلایل کافی هستند تا جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه‌های مختلف تعامل داشته باشند؛ البته سال‌هاست که دارند.

اما در سال‌های اخیر حوزه‌ای که برای ایران اسلامی اهمیت ویژه‌تری پیدا کرده، اقتصاد است. تحریم‌های ظالمانه و البته ناجوانمردانه آمریکا علیه کشورمان باعث بروز مشکلات اقتصادی برای دولت و ملت ایران شده است.

چندسال است که دیگر صادرات، واژه‌ای در دسترس و آسان نیست؛ چندسال است که تجار و تولیدکنندگان برای اینکه سر پا باشند و نگذارند حتی برای لحظه‌ای چرخ اقتصاد متوقف شود، از خودگذشتگی و به گفته مسئولان، جهاد می‌کنند.

صورت مسئله، بسیار ساده است: ایران نمی‌تواند بسیاری از محصولات مهم‌اش از جمله نفت را به بسیاری از کشورهای جهان صادر کند. البته این مسئله، جواب ساده‌تر و دم‌دستی‌تری دارد که شاید باید در مرزهای کشورمان دنبالش باشیم.

منطقه آزاد ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است؛ یعنی در بسترهای اقتصادی. این موضوع از چندجهت دارای اهمیت است.

شهر جلفا به عنوان مرکز ناحیه صنعتی-تجاری ارس، در زمینه تجاری و گمرکی دارای پیشینه‌ای صد ساله است. شهر جلفا از زمان‌های قدیم به خاطر موقعیت جغرافیایی و استراتژی اهمیت خاصی داشته و از لحاظ فرهنگی و مدنی دارای شهرتی بس فراوان بوده‌است.

اما گذشته از این‌ها مرز مشترک ایران و جمهوری نخجوان یا جمهوری آذربایجان در این منطقه، باعث شده این شهر از مهم‌ترین شهرهای ترانزیتی کشور باشد و طبیعتا اقتصاد و تجارت امری مهم و دیرین تلقی شود.

موقعیت استراتژیکی منطقه آزاد ارس در شمال غرب کشور با وسعت ۵۱ هزار هکتاری به دلیل هم‌مرز بودن با سه کشور جمهوری آذربایجان، ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان همچنین نزدیکی آن به کشورهای ترکیه و عراق و درنهایت هم‌جواری جغرافیایی با کشورهای CIS درمجموع با هدف‌گذاری بازار ۶۰۰ میلیون نفری منجر به ایجاد ظرفیت‌های اقتصادی بسیار مناسب در بین مناطق آزاد کشور شده است.

همه این‌ها به این معناست که بسترهای لازم در جلفا و شهرهای اطراف ارس برای تعامل با همسایه‌هایی از جمله آذربایجان و ارمنستان از گذشته‌های دور آماده است.

اما در سال‌های اخیر استقرار منطقه آزاد ارس، باعث شده کارخانجات و واحدهای تولیدی و بنگاه‌های تجاری پرشماری این منطقه را برای فعالیت خود انتخاب کنند. چرا که برای سرمایه‌گذاران در این منطقه، امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.

معافیت مالیاتی ۲۰ ساله از تاریخ بهره‌برداری برای انواع فعالیت‌های اقتصادی، معافیت از عوارض گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات، صدور کالای تولیدشده به خارج از کشور با کمترین تشریفات، ترانزیت و صادرات مجدد کالاهای خارجی با کمترین تشریفات، امکان هر گونه فعالیت اقتصادی برای سرمایه‌گذاران خارجی و… از جمله مزایایی است که برای سرمایه‌گذاران در منطقه آزاد ارس در نظر گرفته شده است.

یکی از اهداف ایجاد مناطق آزاد تجاری در کشور فراهم کردن امکان حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی به نفع سرزمین اصلی است.

بنا بر اعلام منطقه آزاد ارس، هرگونه تولید و صدور کالا از مناطق آزاد در حکم صادرات بوده و رشد این رقم تابعی از درخواست واردات کالا و خدمات از سرزمین اصلی و کشورهای خارجی است.

منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس توانسته در سال ۹۷، صادرات ۲۵۱ میلیون دلاری کالا و خدمات را در کارنامه خود به ثبت برساند.

به گفته مدیرعامل منطقه آزاد ارس، این میزان صادرات ماحصل فعالیت ۱۵۲ شرکت تولیدی و صنعتی و ۴۲ واحد کشاورزی دارای پروانه بهره‌برداری مستقر در این منطقه و صدور هزار و ۶۵۰ گواهی تولید است که با سرلوحه قرار دادن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌عنوان مهم‌ترین خواسته رهبر معظم انقلاب در زمینه‌های معدن، صنعت، عمران، بازرگانی، کشاورزی، انبارداری و واردات خودرو محقق شده است.

شرکت‌های منطقه آزاد ارس ۸۶ میلیون دلار صادرات قطعی (خارجی)، ۳۰ میلیون دلار صادرات مجدد، ۱۱۴ میلیون دلار صادرات حاصل از تولید به سرزمین اصلی و ۲۱ میلیون دلار صادرات کالاهای داخلی انجام شد.

عمده بازارهای صادرات خارجی منطقه آزاد ارس کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه و فدراسیون روسیه هستند که در مجموع ۷۷ درصد سهم صادرات خارجی را به خود اختصاص داده‌اند.

نریمان، مدیرعامل منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس، بیشترین میزان صادرات منطقه به خارج از کشور را جمهوری آذربایجان اعلام و اضافه می‌کند: جمهوری آذربایجان با جذب ۳۲ درصد صادرات واحدهای تولیدی ارس عنوان نخست مشتری منطقه را به خود اختصاص داده است.

به گفته مدیرعامل منطقه آزاد ارس، جمهوری آذربایجان با خرید ۶ میلیون و ۷۶۳ هزار و ۷۸۰ کیلوگرم کالا به ارزش ۲۸ میلیون و ۲۰ هزار و ۲۸۳ دلار در کانون توجه تجار این کشور همسایه قرار دارد.

همه این‌ها حاکی از آن هستند که منطقه آزاد ارس، می‌تواند به عنوان پلی اقتصادی، در تعاملات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان نقش اساسی ایفا کند و در شرایط فعلی اقتصادی، دستاوردهای مهمی برای کشورمان به ارمغان بیاورد.

سیاست‌های کلی دولت نیز از ضرورت افزایش تعاملات اقتصادی با جمهوری آذربایجان حاکی است. به طوری که دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایرانه گفته است: «اراده مسئولان جمهوری اسلامی ایران بر گسترش و تقویت بیش از پیش مناسبات همه‌جانبه با جمهوری آذربایجان است.»

رئیس جمهور روابط ایران و جمهوری آذربایجان در بخش‌های گوناگون را رو به توسعه می‌داند و بر ضرورت تلاش در راستای گسترش بیش از پیش مناسبات و همکاری‌های تهران – باکو تأکید می‌کند.

حال به جرات می‌توان ادعا کرد که منطقه آزاد ارس بهترین بستر برای مبادلات اقتصادی دو کشور در دو سوی رود ارس استکه  در شرایط فعلی می‌تواند بیش‌تر و بهتر از همیشه ایفای نقش کند.

 اگرچه اهمیت این موضوع برای مسئولان کشوری و استانی محرز شده است، اما باید عموم مردم به‌ویژه فعالان اقتصادی نیز به هم‌مرز بودن منطقه آزاد ارس و جمهوری آذربایجان به عنوان یک فرصت عظیم اقتصادی یاد کنند که هرسال می‌تواند بر عظمت آن افزوده شود.

با فرصت‌های زیاد، فاصله زیادی نیست. کافی است که از این‌طرف مرز به آن‌طرف مرز نیم‌نگاهی بیندازیم؛ یعنی از ارس به جمهوری آذربایجان.

گزارش: بهنام عبدالهی

ثبت‌نام از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در وزارت کشور و فرمانداری‌های سراسر کشور و همچنین سفارتخانه­‌ها، کنسولگری­‌ها یا نمایندگی‌­های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور آغاز شد.

داوطلبان این انتخابات از امروز تا 16 آذر فرصت دارند تا با در دست داشتن مدارک لازم، در انتخابات ثبت‌نام کنند. مدت زمان ثبت‌نام در هر روز از ساعت 8 صبح لغایت 18 عصر و به مدت 10 ساعت است.

متن کامل دستور وزیر کشور که ساعت 8 صبح امروز خطاب به فرمانداران مراکز حوزه های انتخابیه سراسر کشور صادر شد، بدین شرح است:

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از امروز یکشنبه مورخ 10 آذر ماه 98 همزمان با ثبت نام از داوطلبان نمایندگی آغاز می‌گردد. مهلت ثبت نام از داوطلبان 7 روز است که تا پایان روز شنبه مورخ 16 آذر 98 ادامه خواهد داشت و همچنین اخذ رای انتخابات یاد شده در روز جمعه مورخ 2 اسفند 98 در سراسر کشور به عمل خواهد آمد.

با عنایت به اینکه هیئت‌های اجرایی مراکز حوزه‌های انتخابیه و هیئت‌های اجرایی حوزه های فرعی باید همزمان از روز یکشنبه مورخ 10 آذر ماه 98 حداکثر در مدت 6 روز تشکیل شوند، مقتضی است، بر اساس مواد 31، 32 و 33 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و فرمهای آن در چارچوب برنامه زمانبندی انتخابات و بخشنامه های صادره نسبت به تشکیل هیئت اجرایی و ارسال صورتجلسه انتخاب معتمدین اصلی و علی البدل آن به ستاد انتخابات کشور اقدام نمایند.

این بخشنامه به منزله دستور شروع انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در آن حوزه انتخابیه تلقی می گردد، بنابراین لازم است در اجرای ماده 9 آیین نامه وصول آن را بر اساس فرم شماره 4 آیین نامه اجرایی از طریق سامانه جامع انتخابات به ستاد انتخابات کشور اعلام نمایند.
عبدالرضا رحمانی فضلی

شروع ثبت نام انتخابات مجلس یازدهم شرکت عمران جلفا

omranjolfa
در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.